We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Milwaukee SHOCKWAVE 48-20-8888 Drill Bit, 5/16 in Dia, 6 in OAL, Multi-Material, Twist Flute, 1/4 in Dia Shank
SKU
ORG7409766
by Milwaukee
$63.79 /3CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- SHOCKWAVE impact-duty engineered for hammer drills and impacts
- Use in hammer mode for faster drilling in masonry and concrete
- Not recommended for porcelain tile
- Up to 85% faster in metal vs standard masonry drill bits
- Up to 10x longer life in stacked materials
- Durable carbide tip for a wide range of tough applications
- Less bit changes for increased productivity
- For drilling through layered materials
Category: Drill Bit Sets
Our SHOCKWAVE carbide multi-material drill bits are the most versatile bits, designed to tackle materials such as brick, block, concrete, steel, aluminum, ceramic tile, backer board, wood, PVC and drywall. The aggressive multi-grind carbide tip delivers up to 10x longer life in stacked materials and up to 85% faster drilling speeds in metal. Equipped with a 1/4 in hex shank, these general purpose bits are compatible with impacts, drill, drivers and hammer drills. Milwaukee SHOCKWAVE multi-material drill bits provides the ideal all-in-one solution for the widest variety of materials, tools and applications, available in sizes up to 1/2 in.
| Applicable Materials | Aluminum Backerboard Block Brick Ceramic Tile Concrete Drywall PVC Steel Wood |
|---|---|
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Diameter | 5/16in |
| Flute Type | Twist |
| Material | Carbide |
| Overall Length | 6in |
| Shank Diameter | 1/4in |
| Shank Type | Hex |
| Suitable for | Impact and Hammer Drills/Drivers |
| Type | Multi-Material |
| UPC | 045242540006 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1000 |
| MPN | 48-20-8888 |
| Brand | Milwaukee |

Log In