We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Milwaukee SHOCKWAVE Impact Duty Series 49-66-6103 Shallow Impact Socket, 11/32 in Socket, 3/8 in Drive, Square Drive
SKU
ORG1391093
by Milwaukee
$21.01 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Optimized for use with 3/8 in drive impact wrenches, drivers, ratchets and adapters
- Stamped and ink filled diameter markings for wear resistance
- Six-point design made with forged impact steel for durability in high-torque applications backed by our lifetime assured
- Dual-hole design and groove for easier attachment
- Non-slip hex geometry to prevent socket and fastener rounding
- Laser etched part number
- Lifetime assured covers impact sockets and extensions only
Category: Impact Sockets & Sets
Our SHOCKWAVE Impact Duty 3/8 in drive six-point sockets feature the boldest, longest-lasting markings and extreme impact durability in high-torque applications. The stamped and ink filled size markings enable you to select the right socket every time throughout the life of the socket. We engineered these six-point standard sockets with high-strength forged steel for optimized performance in heavy-duty applications and a non-slip hex geometry prevents fastener rounding. The dual-hole design and ring groove allow for easy socket attachment and removal. All Milwaukee SHOCKWAVE Impact Duty sockets are backed by our lifetime assured and meet ASME industry standards.
| Bolt Clearance Depth | 7/16in |
|---|---|
| Drive End Outside Diameter | 18.8mm |
| Drive Size | 3/8in |
| Drive Type | Square |
| Finish | Black Phosphate |
| Material | Chrome Molybdenum Steel |
| Measuring Type | SAE |
| Number of Points | 6 |
| Overall Length | 1-1/4in |
| Socket Depth | 4mm |
| Socket End Outside Diameter | 13.8mm |
| Socket Size | 11/32in |
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0900 |
| UPC | 045242580583 |
| MPN | 49-66-6103 |

Log In