We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mind Reader Network 5-Compartment Tea Bag Organizer
Delivered in 2-4 business days
- When you're a tea lover you have a preference for morning tea, afternoon tea, and evening tea, so keep it organized in your pantry with this tea bag organizer.
- Open and easy to browse, the removable drawers allow complete visibility, so it takes only seconds to select the right flavor.
- Fill it to capacity and it will stay secure thanks to the removable rubber feet.
- With five different drawers, you can easily separate your favorite tea bags by flavor, brand, or caffeine content.
- There are four tea bag drawers and one extra bottom drawer that is perfect for sweeteners, stirrers and creamers.
- 120 tea bag capacity.
Tidy tea and minimize counter clutter in many spaces and rooms beyond the kitchen with this space-saving, Network 5-Compartment Tea Bag Organizer. Expand pantry space in an RV or camper, or use it in a dorm with a small kitchen. It's a welcome addition to your desk, home office setup, breakroom or teachers' lounge since you can store everything you need for a cup of tea in the organizer. Store drink packets, tea/coffee condiments, vitamins, coffee pods and more for convenient access. Organizer sits discreetly on any surface or in a pantry or closet. Each removable drawer holds up to 30 tea bags comfortably. Wide bottom drawer holds sweetener, creamer, honey packets and stirrers. Easy-to-clean drawers only require a damp cloth to stay dust-free and stain-free. Accessible, mesh design provides open access with complete visibility for easy browsing.
| Application/Usage | Multipurpose |
|---|---|
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Mind Reader |
| Country of Origin | China |
| Features | Compact |
| Features | Easy to Clean |
| Features | Non-skid Base |
| Features | Removable Drawer |
| Features | Rubber Feet |
| Height | 10" |
| Item Capacity | 30 x Tea Bag |
| Manufacturer Part Number | MMTDR5 |
| Manufacturer | Mind Reader Products |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Placement | Counter |
| Placement | Desktop |
| Placement | Tabletop |
| Product Color | Black |
| Product Line | Network |
| Product Material | Metal Mesh |
| Product Name | Network 5-Compartment Tea Bag Organizer |
| Product Type | Coffee Pod Organizer |
| Recycled | No |
| Total Number of Compartments | 5 |
| Total Number of Drawers | 5 |
| Weight (Approximate) | 1.12 lb |
| Width | 6.8" |
| UNSPSC | 24102004 |
| UPC | 887530081781 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.8700 |
| MPN | MMTDR5 |
| Brand | Mind Reader |

Log In