We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DAHL 521-04-04F-BAG Hose and Boiler Drain Valve, 1/2 in Connection, Male Hose x Female Swivel Hose, 250 psi Pressure
SKU
ORG1797828
by DAHL
$30.51 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 9 left
- Every valve is tested before leaving our factory
- For both plumbing and heating
Category: Ball Valves
1/4 turn Mini-ball valve. Precision machined brass ball, plated to resist seizing. Working pressure of 250 psi. CSA certified.
| Actuator Type | Manual |
|---|---|
| Body Material | Brass |
| Connection Size | 1/2 in |
| Connection Type | Male Hose x Female Swivel Hose |
| Dimensions | 2 in L x 1-1/2 in W |
| Finish | Brass |
| Flow Coefficient (Cv) | 3 |
| Media | Water |
| Number of Ports/Ways | 2 |
| Pressure Rating | 250 psi |
| Softgoods material | EPDM/FKM/PTFE |
| Temperature Rating | 250 deg F |
| Trim Material | Brass |
| Weight (lbs) | 0.3400 |
|---|---|
| Brand | DAHL |
| UPC | 773341903650 |
| MPN | 521-04-04F-BAG |

Log In