We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mini Flap Wheels with Mounted Steel Shanks, 1 in x 1 in, 120 Grit, 30,000 rpm
SKU
ORS48108834137312
$73.91 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 4 left
- Premium ceramic and aluminum oxide abrasive grain for aggressive cutting and longer life.
- Arbor hole design for use on larger portable and fixed-base tools where the wheel must fit an existing arbor.
- Flap wheel design and flexibility of the material leaves a finer finish grit than other coated abrasive products.
- Heavy cotton backing designed for superior wear resistance.
Category: Coated Abrasives
Premium ceramic and aluminum oxide abrasive grain for aggressive cutting and longer life. Arbor hole design for use on larger portable and fixed-base tools where the wheel must fit an existing arbor. Flap wheel design and flexibility of the material leaves a finer finish grit than other coated abrasive products. Heavy cotton backing designed for superior wear resistance.
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
|---|---|
| Applicable Materials | Aluminum; Brass; Bronze; Carbon Steel; Stainless Steel |
| Applications | Stock Removal |
| Arbor Diam [Nom] | 1/4 in |
| Dia. [Nom] | 1 in |
| Grit | 120 |
| Mounting | Shank |
| Quantity | 10 per package |
| Roughness Grade | Medium |
| Speed [Max] | 30 |
| 000 rpm | |
| Stem Diam | 1/4 in |
| Thickness [Nom] | 1 in |
| Type | Flap Wheel |
| Wt. | 0.06 lb |
| Country of Origin | DE |
| Manufacturer | Merit Abrasives |
| Weight (lbs) | 0.4000 |
|---|---|
| Brand | Merit Abrasives |
| UPC | 088341373120 |
| MPN | 08834137312 |

Log In