We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mini-Magnet Laser Level, 5.63 in L, 80 yd Range, 4 Vials, Aluminum
SKU
ORS332L97
by Greenlee
$219.62 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Mini torpedo design with handy "no dog" attachment for bending.
- Three rare earth magnets provide superior holding strength.
- Compact size with 80-plus yard range.
- Laser is capable of working on all planes.
- V-groove on top of level for easy view of vials.
Category: Hand Tools
Mini torpedo design with handy "no dog" attachment for bending. Three rare earth magnets provide superior holding strength. Compact size with 80-plus yard range. Laser is capable of working on all planes. V-groove on top of level for easy view of vials.
| Accuracy | 0.25 in @ 100 ft |
|---|---|
| Body Material | Aluminum |
| Color | Green |
| Height [Nom] | 1.81 in |
| Length [Nom] | 5.63 in |
| No. of Vials | 4 |
| Power Source | N Style Batteries (not included) |
| Quantity | 1 |
| Range [Nom] | 80 yd |
| Vial Positions | 0° |
| 30° | |
| 45° & 90° | |
| Width [Nom] | 3/4 in |
| Wt. | 0.60 lb |
| Country of Origin | TW |
| Manufacturer | Greenlee® |
| Weight (lbs) | 0.5800 |
|---|---|
| Brand | Greenlee |
| UPC | 783310358240 |
| MPN | L97 |

Log In