We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mini Rolling Storage Cart, Metal, 3 Shelves, 1 Drawer, 200 lb Capacity, 29.75" x 15.75" x 16.5", White
SKU
SAF5209WH
by Safco
$178.61 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Perfect for desk-side mobile storage or pairs well with standing height desk options.
- Cart handle features a hook to hang backpacks, purses, jackets and more.
- Two storage shelves to maintain organization.
- Compact storage cart.
Category: Office Carts & Stands
Two storage shelves to maintain organization. Perfect for desk-side mobile storage or pairs well with standing height desk options. Material(s): Laminated Wood; Metal; Plastic; Solid Wood; Overall Material Type: Metal; Color: White; Color Family: White.
| Bin Quantity | 0 |
|---|---|
| Caster/Wheel Indicator | Yes |
| Color Family | White |
| Color(s) | White |
| Compact Storage Indicator | No |
| Compartment Handle(s) | 1 |
| Door Quantity | 0 |
| Drawer Color(s) | White |
| Global Product Type | Office/Machine Carts |
| Handle Quantity | 0 |
| Height (Max) | 16.5" |
| Lock | No |
| Material(s) | Laminated Wood; Metal; Plastic; Solid Wood |
| Maximum Weight Capacity | 200 lb |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 3 |
| Number of Wheels | 4 |
| Overall Depth | 15.75" |
| Overall Material Type | Metal |
| Overall Width | 29.75" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Power Management Indicator | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Shelf Type(s) | Fixed |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Weight (lbs) | 45.0000 |
|---|---|
| Brand | Safco |
| UPC | 073555520996 |
| MPN | 5209WH |
| Prop65 Warning | Warning: This product can expose you to Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause Cancer and Birth Defect/Reproductive Harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |

Log In