We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Miniature Cable Ties, 18 lb Tensile Strength, 1/2 in x 4 3/4 in, Natural
SKU
ORS62346104
$13.19 /BAG
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Designed for strength, durability and reliability
- Ideal for all bundling and organizing tasks from the workshop to the office and from the laundry room to the kitchen
- Made from durable nylon
- Bent tip ensures easy insertion into the tie head
- Easy "slip" during pull-thru due to smooth radiused edges
Category: Clamps & Ties
Designed for strength, durability and reliability. Ideal for all bundling and organizing tasks from the workshop to the office and from the laundry room to the kitchen. Made from durable nylon. Bent tip ensures easy insertion into the tie head. Easy "slip" during pull-thru due to smooth radiused edges.
| Bundle Diam [Nom] | 13/16 in |
|---|---|
| Color | Natural |
| Length [Nom] | 4 in |
| Locking Type | Single Locking Head |
| Material | Nylon 6/6 |
| Quantity | 100 per bag |
| Temp. Range [Max] | 185 °F |
| Temp. Range [Min] | 32 °F |
| Tensile Strength (2) [Nom] | 18 lb |
| Thickness [Nom] | 0.035 in |
| Type | Cable Tie |
| Width [Nom] | 0.095 in |
| Brand | Gardner Bender |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0600 |
| UPC | 032076461041 |
| MPN | 46-104 |
| Prop65 Warning | This product can expose you to DEHP(Bis(2-ethylhexyl) phthalate), a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |

Log In