We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
MiTek D66 Post Anchor, 6 x 6 in Post/Joist, Steel, Galvanized
SKU
ORG3467891
by MiTek
$21.16 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Secures nominal-sized posts to wood surfaces
- For light-duty applications
Category: Building Supplies
Secures nominal sized post to wood surfaces offering some lateral and uplift resistance. May be used only for intermediate posts between fully anchored corner/end posts in rail system. Not recommended for fence posts or other unrestrained (not fixed or fastened at top) applications. Not designed to resist overturning (moment) loads. Requires 16d HDG fasteners for post and 16d HDG fasteners for base.
| Fastener Type | Nail |
|---|---|
| Finish | Galvanized |
| Height | 5.875in |
| Length | 5-3/8in |
| Material | Steel |
| Post/Joist Size | 6 x 6in |
| Weight Capacity | 715lb |
| Width | 5-1/2in |
| Brand | MiTek |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.8200 |
| UPC | 031107529408 |
| MPN | D66 |

Log In