We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
MiTek ICPL Series ICPL58-TZ Protection Plate, 5 in L, 8-1/16 in W, 1/16 in Thick, Aluminum, Zinc
SKU
ORG4118972
by MiTek
$25.34 /50EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- For protecting plumbing and power or communication wiring from screw or nail penetration
Category: Building Supplies
Easy-to-install plates protect plumbing and power/communication wiring from nail or screw penetration. 16 ga steel conforms to protection shield plate requirements of the National Electrical Code and International Plumbing Code.
| Fastener Size | 0.131 in Dia x 2-1/2 in L |
|---|---|
| Fastener Type | Nails |
| Finish | Zinc |
| Length | 5in |
| Material | Aluminum |
| Thickness | 1/16in |
| Width | 8-1/16in |
| Brand | MiTek |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.7000 |
| UPC | 081942112983 |
| MPN | ICPL58-TZ |

Log In