We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SLANT JOIST HANGER 2X6IN
SKU
ORG5884051
by MiTek
$24.13 /100EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
Category: Building Supplies
Double shear nailing for fewer nails and faster installation. Dimples allow for 30 to 45 degree nailing through joist into header, resulting in higher loads and less nailing, and eliminate need for shorter joist nails in 2x applications. Meets ICC-ES ESR-1881, FL821, L.A. City RR25779, Dade County, FL 11-0510.01 and 07-0419.01codes. For additional information including allowable loads and fasteners, Please See USP Lumber Connectors charts in the Orgill paper catalog R7 Reference Pages.
| Depth | 1-3/4in |
|---|---|
| Finish | Zinc |
| Includes | (100) Slant Joist Hangers |
| Material | Steel |
| Mounting Type | Face |
| Size | 2 x 6in |
| Skew Angle | 3 to 45deg |
| Width | 356in |
| Brand | MiTek |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2800 |
| UPC | 081942100614 |
| MPN | JUS26-TZ |

Log In