We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
MiTek JUS44-TZ Slant Joist Hanger, 3-1/4 in H, 2 in D, 3-5/8 in W, 4 in x 4 in, Steel, Zinc, Face Mounting
SKU
ORG2827707
by MiTek
$25.38 /50EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
Category: Building Supplies
The JUS hanger Series offers double shear nailing. USP's dimple allows for 30 deg to 45 deg nailing through the joist into the header resulting in higher loads and less nailing. Slant/double shear nailing allows for higher load values, fewer nails and faster installation.
| Depth | 2in |
|---|---|
| Fastener Size | 0.162 in Dia x 3-1/2 in L |
| Fastener Type | Nail |
| Finish | Zinc |
| Height | 5.875in |
| Includes | (4) 16d Nail Headers (2) 16d Nails Joists |
| Material | Steel |
| Mounting Type | Face |
| Size | 4 in x 4 in |
| Skew Angle | 30 to 45deg |
| Weight Capacity | 780lb |
| Width | 3-5/8in |
| Brand | MiTek |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3000 |
| UPC | 081942100881 |
| MPN | JUS44-TZ |

Log In