We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
MK 170897 Chop Saw Blade, 14 in Dia, 1 in Arbor, Applicable Materials: Angle Iron, Pipe, Rebar, Steel
SKU
ORG7348089
by MK
$173.45 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
Category: Saw Blades
The MK-5S is a diamond rim chop saw blade engineered to cut rebar, pipe, angle iron and steel. The MK-5S utilizes advanced brazing technology to adhere premium quality diamond grit to a solid steel core. Longer life, maximum performance and improved safety are the advantages over an abrasive wheel. The MK-5S can easily outlast traditional abrasive wheels by a factor of up to 100 to 1. Not intended for use on handheld cut off saws.
| Applicable Materials | Angle Iron Pipe Rebar Steel |
|---|---|
| Arbor Size | 1in |
| Diameter | 14in |
| Speed Rating | 4300rpm |
| Thickness | 0.133in |
| Brand | MK |
|---|---|
| Weight (lbs) | 3.7200 |
| UPC | 092333961721 |
| MPN | 170897 |

Log In