We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobile CPU Stand, 8.75w x 10d x 5h, Light Gray
SKU
IVR54001
by Innovera
$6.56 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Non-skid padding holds CPU in place.
- Durable construction ensures strength and stability.
- Two swivel and two locking casters for mobility or stationary use.
- Adjustable base accommodates a range of sizes.
Category: Office Furniture Hardware
Innovera Mobile CPU Stand is constructed with non-skid padding that securely holds a CPU in place. The adjustable base expands from 6.14 to 10.24 in order to accommodate a wide range of CPU sizes. Built with durable construction to ensure strength and stability for the most fragile equipment. The base contains four wheels, two locking casters and two swivel casters for mobility or stationary use. Color: Light Gray; Color Family: Gray; Material(s): High-Impact Plastic; Caster/Glide/Wheel: Four Swivel Casters (2 Locking).
| Caster/Glide/Wheel | Four Swivel Casters (2 Locking) |
|---|---|
| Color Family | Gray |
| Color(s) | Light Gray |
| Global Product Type | Mobile CPU Holders |
| Material(s) | High-Impact Plastic |
| Overall Depth | 10" |
| Overall Height | 5" |
| Overall Width | 8.75" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Brand | Innovera |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.6700 |
| UPC | 686024540014 |
| MPN | 54001 |
| Prop65 Warning | Warning: This product can expose you to Diisononyl phthalate (DINP), which is known to the State of California to cause Cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |

Log In