We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mead-Hatcher Mobile Printer Stand, Metal, 2 Shelves, 75 lb Capacity, 17.8" x 17.8" x 8.5", Platinum
SKU
MAT24050
by Master
$155.85 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Stores printer under desk to free up valuable desktop space.
- Accommodates most printers up to 18" x 18" and supports up to 75 lbs.
- Heavy-gauge, static-dissipating steel construction.
- Two built-in power strip holders in the lower shelf for convenient AC access (power strips sold separately).
- Shelf dimensions: 17w x 17d.
Category: Office Carts & Stands
Stores printer under desk to save space. Accommodates most printers up to 18" x 18" and supports up to 75 lbs. Made of heavy-gauge, static dissipating steel. Two built-in power strip holders in the lower shelf for convenient AC access (power strips sold separately). Shelf dimensions: 17w x 17d. Material(s): Heavy-Gauge Static-Dissipating Steel; Overall Material Type: Metal; Color: Platinum; Color Family: Gray.
| Bin Quantity | 0 |
|---|---|
| Caster/Glide/Wheel | Hooded Twin-Wheel |
| Caster/Wheel Indicator | Yes |
| Color Family | Gray |
| Color(s) | Platinum |
| Compact Storage Indicator | No |
| Compartment Handle(s) | 0 |
| Door Quantity | 0 |
| Global Product Type | Office/Machine Carts |
| Handle Quantity | 0 |
| Height (Max) | 8.5" |
| Lock | No |
| Material(s) | Heavy-Gauge Static-Dissipating Steel |
| Maximum Weight Capacity | 75 lb |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 2 |
| Number of Wheels | 4 |
| Overall Depth | 17.8" |
| Overall Material Type | Metal |
| Overall Width | 17.8" |
| Package Includes | (2) Power Strip Holders |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Power Management Indicator | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Shelf Type(s) | Fixed |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Wheel Type | Non-Locking Swivel |
| UPC | 015086240509 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 16.0000 |
| MPN | 24050 |
| Brand | Master |

Log In