We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mod Low Storage Credenza, 30w x 20d x 21h, Traditional Mahogany
SKU
HONLCL3020SLT1
by HON
$231.25 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Increases the storage capacity of any Mod workstation.
- The open area can store a variety of work-related materials or personal belongings.
- The durable laminate surface is available in a variety of attractive finish options, which allows you to match other Mod elements.
Category: Office Tables
Increases the storage capacity of any Mod workstation. The open area can store a variety of work-related materials or personal belongings. The durable laminate surface is available in a variety of attractive finish options, which allows you to match other Mod elements. Color: Traditional Mahogany; Color Family: Mahogany; Pedestal Count: 0; Overall Width: 30".
| Base Material | Laminate |
|---|---|
| Color Family | Mahogany |
| Color(s) | Traditional Mahogany |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Depth (Max) | 20" |
| Edge Detail Profile | Square Edge |
| Global Product Type | Cabinet Credenzas |
| Number of Drawers | 0 |
| Overall Height | 21" |
| Overall Width | 30" |
| Pedestal Count | 0 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Series Name | HON® Mod Series |
| Top Material | Laminate |
| Top Thickness | 1" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 48.3000 |
| UPC | 194966436970 |
| MPN | HONLCL3020SLT1 |

Log In