We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mod Low Storage Credenza, 30w x 20d x 21h, Simply White
SKU
HONLCL3020SLP1
by HON
$211.31 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Increases the storage capacity of any Mod workstation.
- The open area can store a variety of work-related materials or personal belongings.
- The durable laminate surface is available in a variety of attractive finish options, which allows you to match other Mod elements.
Category: Office Tables
Increases the storage capacity of any Mod workstation. The open area can store a variety of work-related materials or personal belongings. The durable laminate surface is available in a variety of attractive finish options, which allows you to match other Mod elements. Color: Simply White; Color Family: White; Pedestal Count: 0; Overall Width: 30".
| Base Material | Laminate |
|---|---|
| Color Family | White |
| Color(s) | Simply White |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Depth (Max) | 20" |
| Edge Detail Profile | Square Edge |
| Global Product Type | Cabinet Credenzas |
| Number of Drawers | 0 |
| Overall Height | 21" |
| Overall Width | 30" |
| Pedestal Count | 0 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Series Name | HON® Mod Series |
| Top Material | Laminate |
| Top Thickness | 1" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Weight (lbs) | 48.3000 |
|---|---|
| Brand | HON |
| UPC | 194966436956 |
| MPN | HONLCL3020SLP1 |

Log In