We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mod Return Shell, Right, 42w x 24d x 29h, Sepia Walnut
SKU
HONPLRS4224LE1
by HON
$168.26 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 5 left
- Add a desk shell or credenza shell to create an L-workstation.
- Desktop grommets help to organize power and data cables on the worksurface.
- Durable laminate resists scratches, spills, and stains.
- Metal-to-metal fastening system for precise fit.
Category: Office Workstations
Add a desk shell or credenza shell to create an L-workstation. Desktop grommets help to organize power and data cables on the worksurface. Durable laminate resists scratches, spills, and stains. Return Orientation: Reversible; Color: Sepia Walnut; Color Family: Walnut; Pedestal Count: 0.
| Base Material | Laminate |
|---|---|
| Color Family | Walnut |
| Color(s) | Sepia Walnut |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Depth (Max) | 24" |
| Edge Detail Profile | Square Edge |
| For Use With | To create an "L" workstation add a desk shell or credenza shell |
| Global Product Type | Reversible Returns |
| Number of Drawers | 0 |
| Overall Height | 29" |
| Overall Width | 42" |
| Pedestal Count | 0 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Return Orientation | Reversible |
| Series Name | HON® Mod Series |
| Top Material | Laminate |
| Top Thickness | 2" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Weight (lbs) | 59.8000 |
|---|---|
| Brand | HON |
| UPC | 194966881961 |
| MPN | PLRS4224LE1 |

Log In