We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mod U-Leg, 29.75w x 2d x 27.86h, Silver
SKU
HONLPLLEG30USVR
by HON
$121.68 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- This U-Leg adds support and style to a Mod worksurface.
- Trust in the straightforward reliability and easy cleanability of a metal finish.
- Get the peace of mind that comes with exceptional durability and support.
- Keep the hassle to a minimum with easy assembly instructions.
- Expertly crafted in the heart of the Midwest by HON members and tested to quality standards of HON experts.
Category: Office Furniture Hardware
This U-Leg adds support and style to a Mod worksurface. Durable metal finish. Color Family: Silver; Base Color: Silver; Overall Width: 29.75"; Overall Depth: 2".
| Base Color | Silver |
|---|---|
| Base Type | U-Leg |
| Base/Leg Material | Steel |
| Caster/Glide/Wheel | Glide |
| Color Family | Silver |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Disclaimer Statement | Top and Legs sold and shipped separately—ORDER BOTH. |
| For Use With | HON® Mod Table Tops |
| Global Product Type | Communal-Work & Training Table Bases/Legs |
| Height (Max) | 27.86" |
| Overall Depth | 2" |
| Overall Width | 29.75" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UPC | 194966437045 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 16.5000 |
| MPN | HONLPLLEG30USVR |
| Brand | HON |

Log In