We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Moen 82663/82403 Tub/Shower Faucet, 1.75 gpm Showerhead, 3-Handle, Metal, Chrome Plated
SKU
ORG7444086
by MOEN
$128.64 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Chrome finish is highly reflective for a mirror-like look that works with any decorating style
- lever and knob handles
- 4 in diameter spray head
- 5-1/2 in tub spout length
Category: Faucets
With it's smooth curves and minimalist aesthetics, the Adler collection suites a variety of decor preferences. A low arc profile makes the Adler faucet an essential in smaller bathrooms or powder rooms.
| Finish | Chrome Plated |
|---|---|
| Handle Type | Lever |
| Material | Metal |
| Number of Handles | 3 |
| Scald Guard | Yes |
| Showerhead Connection Size | 1/2in |
| Showerhead Connection Type | IPS |
| Showerhead Flow Rate | 1.75gpm |
| Showerhead Width | 4in |
| Spray Pattern | Multi-Pattern |
| Tub Spout Length | 5-1/2in |
| Valve Type | Ceramic Disc |
| Download PDF File |
| Brand | MOEN |
|---|---|
| Weight (lbs) | 6.1000 |
| UPC | 026508060537 |
| MPN | 82663/82403 |

Log In