We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Moen Adler Series 82602/82402 Tub and Shower Faucet, Standard Showerhead, 1.75 gpm Showerhead, Diverter Tub Spout, Metal
SKU
ORG7443674
by MOEN
$120.95 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 6 left
- Chrome finish is highly reflective for a mirror-like look that works with any decorating style
- Lever handle makes it easy to adjust the water
- Volume and temperature controlled by rotating handles toward spout to open
Category: Tub Spouts
With its smooth curves and minimalist aesthetics, the Adler collection suites a variety of decor preferences. A low-arc profile makes the Adler faucet an essential in smaller bathrooms or powder rooms.
| Finish | Chrome Plated |
|---|---|
| Handle Type | Lever |
| Includes | Arm Diverter Tub Spout Flange Head |
| Installation Type | Wall Mount |
| Material | Metal |
| Number of Handles | 2 |
| Showerhead Connection Size | 1/2in |
| Showerhead Connection Type | IPS |
| Showerhead Flow Rate | 1.75gpm |
| Showerhead Height | 6 ft 6 in |
| Showerhead Type | Standard |
| Showerhead Width | 4in |
| Tub Spout Connection Size | 1/2in |
| Tub Spout Connection Type | IPS |
| Tub Spout Length | 5-1/2in |
| Tub Spout Type | Diverter |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 5.1700 |
|---|---|
| Brand | MOEN |
| UPC | 026508060520 |
| MPN | 82602/82402 |

Log In