We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Moen Banbury Series Y2624BRB Towel Bar, 24 in L Rod, Stainless Steel, Mediterranean Bronze, Surface Mounting
SKU
ORG7443146
by MOEN
$39.14 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 9 left
- Mediterranean bronze finish delivers a rich, dark brown, old world finish with striking light and dark accents
Category: Bathroom Hardware
The Banbury collection highlights a timeless nostalgia for traditional versatility and sets a tone that is both classical and sensible. This subtle design is elegant and, with its round bell accents, reflects the sophisticated values of traditional homeowners.
| Color | Dark Brown |
|---|---|
| Finish | Mediterranean Bronze |
| Includes | Template and Mounting Hardware |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Surface |
| Overall Height | 3.1in |
| Overall Length | 26.02in |
| Overall Width | 2.016in |
| Projection Size | 3.1in |
| Rod Length | 24in |
| Weight Capacity | 30lb |
| Weight (lbs) | 1.4600 |
|---|---|
| Brand | MOEN |
| UPC | 034584017284 |
| MPN | Y2624BRB |
| Prop65 Warning | Warning: Cancer and Reproductive Harm -- www.P65Warnings.ca.gov |

Log In