We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Moen Caldwell 82496EPSRN Tub and Shower Faucet, Moenflo Xl Showerhead, 1.75 gpm Showerhead, 1 Spray Settings, Metal
SKU
ORG7444094
by Moen
$213.58 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Spot Resist brushed nickel finish resists fingerprints and water spots for a cleaner looking bath
- Lever handle makes it easy to adjust the water
- Install with Posi-Temp pressure balancing control valve to maintain water temperature control in the shower
- Meets EPA WaterSense criteria to conserve water without sacrificing performance
- 4 in Dia spray head Moenflo xl single function provides wider water coverage than standard shower heads
Category: Faucets
Moen's Caldwell collection offers homeowners classic styling with soft curves and rich details. Enduring and classic style features give the Caldwell collection an ageless yet fashion-forward presence. The Caldwell collection is a balance of elegance and function. This lustrous collection works seamlessly with today's lifestyles.
| Diverter Location | Tub Spout |
|---|---|
| Finish | Brushed Nickel |
| Handle Type | Lever |
| Includes | Arm Diverter Tub Spout Flange Showerhead |
| Installation Type | Wall Mount |
| Material | Metal |
| Number of Handles | 1 |
| Scald Guard | Yes |
| Shower Arm Reach | 6in |
| Showerhead Connection Size | 1/2in |
| Showerhead Connection Type | IPS |
| Showerhead Flow Rate | 1.75gpm |
| Showerhead Height | 3.438in |
| Showerhead Shape | Round |
| Showerhead Type | Moenflo Xl |
| Showerhead Width | 4in |
| Spray Pattern | Full |
| Spray Settings | 1 |
| Tub Spout Connection Type | IPS |
| Tub Spout Length | 5-1/2in |
| Tub Spout Type | Diverter |
| Valve Type | Pressure Balanced |
| Brand | Moen |
|---|---|
| Weight (lbs) | 4.4100 |
| UPC | 026508236123 |
| MPN | 82496EPSRN |

Log In