We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Moen Caldwell Series WS84667 Bathroom Faucet, 1.2 gpm, 2-Faucet Handle, Metal, Chrome Plated, Lever Handle
SKU
ORG7397425
by MOEN
$97.12 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Chrome finish is highly reflective for a mirror-like look that works with any decorating style
- Two-handle lever handle makes it easy to adjust the water
- 4 in centerset design allows for easy installation
- Meets EPA WaterSense criteria to conserve water without sacrificing performance
- 1/2 in IPS connections will accept standard ball nose connection for 3/8 in tubing
- Metal construction with finish identified by suffix
- Plastic lift rod drain
- For everyday bathroom tasks, like brushing teeth and washing hands
Category: Faucet Handles
Moen's Caldwell collection offers homeowners classic styling with soft curves and rich details. Enduring and classic style features give the Caldwell collection an ageless yet fashion-forward presence. The Caldwell collection is a balance of elegance and function. This lustrous collection works seamlessly with today's lifestyles.
| Connection Size | 1/2in |
|---|---|
| Connection Type | IPS |
| Deck Plate Size | 5/16 to 1-3/16in |
| Dimensions | 9-1/4 in L x 6-1/2 in W x 7 in H |
| Finish | Chrome Plated |
| Flow Rate | 1.2gpm |
| Handle Type | Lever |
| Includes | Pop-Up Drain Assembly |
| Material | Metal |
| Number of Faucet Handles | 2 |
| Pressure Rating | 60psi |
| Spout Height | 4-1/8in |
| Spout Reach | 5.63in |
| Spout Type | High Arc |
| Brand | MOEN |
|---|---|
| Weight (lbs) | 3.3200 |
| UPC | 026508262351 |
| MPN | WS84667 |
| Prop65 Warning | Warning: Cancer and Reproductive Harm -- www.P65Warnings.ca.gov |

Log In