We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Moen Charmant Series 87446 Kitchen Faucet, 1.5 gpm, Stainless Steel, Chrome Plated, Deck Mounting, Lever Handle
SKU
ORG7397367
by MOEN
$135.08 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Chrome finish is highly reflective for a mirror-like look that works with any decorating style
- One-handle lever handle makes it easy to adjust the water
- Aerated stream for everyday cleaning
- Single hole mount creates a cleaner look against custom countertops
- Eco-performance design uses less water without sacrificing performance
- Operates with less than 5 lb of force
Category: Faucets
For homeowners hoping to add a statement piece to the kitchen sink, look no further than the new Moen Charmant single-handle high arc faucet. With soft curves and a high-arc spout, Charmant's transitional design provides consumers with striking style that suits a wide variety of kitchen designs.
| Connection Size | 3/8in |
|---|---|
| Connection Type | Female |
| Deck Plate Size | 2-1/2in |
| Finish | Chrome Plated |
| Flow Rate | 1.5gpm |
| Handle Type | Lever |
| Includes | Escutcheon Handles Sidespray Valve |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Deck |
| Spout Height | 14in |
| Spout Reach | 8in |
| Spout Type | High Arc |
| Brand | MOEN |
|---|---|
| Weight (lbs) | 3.5600 |
| UPC | 026508266175 |
| MPN | 87446 |
| Prop65 Warning | Warning: Cancer and Reproductive Harm -- www.P65Warnings.ca.gov |

Log In