We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Moen Chateau Series L2353 Tub and Shower Faucet, Standard Showerhead, 2.5 gpm Showerhead, Diverter Tub Spout, 1-Handle
SKU
ORG7393937
by MOEN
$152.98 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 5 left
- Chrome finish is highly reflective for a mirror-like look that works with any decorating style
- Lever handle makes it easy to adjust the water
- Install with Posi-Temp® pressure balancing control valve to maintain water temperature control in the shower
- Pressure balancing cycle valve design with an adjustable temperature limit stop
- Handle operates counterclockwise through a 270 deg arc with off at 6 o'clock and maximum hot at the 9 o'clock position, shut-off in clockwise direction
- Adjustable temperature limit stop to control maximum hot water temperature
- Pressure balancing mechanism maintains selected discharge temperature to +/- 3 deg
- 1222 cartridge design, non-metallic/non-ferrous and stainless steel materials, accommodates back to back installations
Category: Tub Spouts
The chateau collection delivers Moen performance and reliability with a simple, understated appeal.
| Diverter Location | Tub Spout |
|---|---|
| Finish | Chrome Plated |
| Handle Type | Lever |
| Includes | Adjustable Temperature Limit Stop Arm Diverter Tub Spout Flange Red/Blue Markings Showerhead |
| Installation Type | Wall Mount |
| Material | Metal |
| Number of Handles | 1 |
| Number Of Ports | 4 |
| Scald Guard | Yes |
| Showerhead Connection Size | 1/2in |
| Showerhead Connection Type | CC |
| Showerhead Flow Rate | 2.5gpm |
| Showerhead Shape | Round |
| Showerhead Type | Standard |
| Showerhead Width | 2-1/2in |
| Spray Pattern | Full |
| Tub Spout Connection Type | Slip-Fit |
| Tub Spout Length | 5-1/2in |
| Tub Spout Type | Diverter |
| Valve Type | Posi-Temp Pressure Balanced |
| Brand | MOEN |
|---|---|
| Weight (lbs) | 4.1900 |
| UPC | 026508047569 |
| MPN | L2353 |
| Prop65 Warning | Warning: Cancer and Reproductive Harm -- www.P65Warnings.ca.gov |

Log In