We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Pillow-Soft 2190 Series Executive High-Back Chair, Supports 250 lb, 16.75" to 21.25" Seat, Burgundy Seat/Back, Mahogany Base
SKU
HON2191NSR69
by HON
$995.21 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- "Memory foam" in the seat cushion adapts to your body to reduce stress on pressure points.
- Pronounced lumbar support reduces strain on back.
- Tufted, gathered cushions provide exceptional comfort.
- Laminated hardwood arms with protective urethane pads.
- Five-star steel base with handsome hardwood caps.
Category: Office Chairs
"Memory foam" in the seat cushion adapts to the natural contours of your body, while the formed seat back provides lumbar support. Tufted, gathered cushions for exceptional comfort. Laminated hardwood arms with protective urethane pads. Five-star steel base with handsome hardwood caps. Recommended Application Area(s): Executive & Management; General Office & Task; Seat Color: Burgundy; Back Color: Burgundy; Color Family: Red.
| Arm Type | Loop |
|---|---|
| Armrest Color | Burgundy/Mahogany |
| Armrest Material | Laminated Hardwood |
| Arms Included | Yes |
| Asynchronous Control | No |
| Back Color | Burgundy |
| Back Height Adjustment | No |
| Back Height Maximum | 23.5" |
| Back Surface Material | Genuine Leather |
| Back Surface Material Family | Genuine Leather |
| Back Width Maximum | 22" |
| Base/Frame Color | Mahogany |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Caster/Glide Details | Five Hooded Dual-Wheel Casters |
| Color Family | Red |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Distance Between Arms | 22.5" |
| Dual-Action Tilt | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Integral Lumbar Support | No |
| Knee Tilt | No |
| Multi-Task Control | No |
| Overall Depth Maximum | 29.75" |
| Overall Height Maximum | 46.5" |
| Overall Height Minimum | 42" |
| Overall Width Maximum | 26.25" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 27% |
| Posture Lock | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 4% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Recommended Application Area(s) | Executive & Management; General Office & Task |
| Seat Color | Burgundy |
| Seat Depth Maximum | 21" |
| Seat Fill Material | Memory Foam |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Seat Height Maximum | 21.25" |
| Seat Height Minimum | 16.75" |
| Seat Surface Material | Genuine Leather |
| Seat Surface Material Family | Genuine Leather |
| Seat Width Maximum | 22" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Total Recycled Content Percent | 31% |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 62.0000 |
| UPC | 782986910084 |
| MPN | 2191NSR69 |

Log In