We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Pilot Point 29-Piece Gold Ferrous Oxide Drill Bit Sets, 1/16 in - 1/2 in
SKU
ORS115DW1969
by DeWalt
$96.61 /SET
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Pilot Point starts on contact.
- Unique, no-spin shank keeps bits securely seated to save you time and frustration.
- Patented, tapered web ensures durability for less broken bits.
- Side markings above the shank for reference points that don't wear away.
- Includes plastic index, split point bits from 1/16-inch to 1/8-inch, and Pilot Point bits from 9/64-inch to 1/2-inch in 64th-inch increments..
Category: Drill Bit Sets
Pilot Point starts on contact. Unique, no-spin shank keeps bits securely seated to save you time and frustration. Patented, tapered web ensures durability for less broken bits. Side markings above the shank for reference points that don't wear away. Includes plastic index, split point bits from 1/16-inch to 1/8-inch, and Pilot Point bits from 9/64-inch to 1/2-inch in 64th-inch increments..
| Applicable Materials | Metal;Plastic;Wood |
|---|---|
| Applications | Metal;Plastic;Wood |
| Cutting Diam [Max] | 1/16 in- 1/2 in |
| Cutting Diam [Nom] | 1/16 in to 1/2 in |
| Dia. [Max] | 1/2 in |
| Dia. [Min] | 1/16 in |
| Dia. [Nom] | 1/16 in; 5/64 in; 3/32 in; 7/64 in; 1/8 in; 9/64 in; 5/32 in; 11/64 in; 3/16 in; 13/64 in; 7/32 in; 15/64 in; 1/4 in; 17/64 in; 9/32 in; 19/64 in; 5/16 in; 21/64 in; 11/32 in; 23/64 in; 3/8 in; 25/64 in; 13/32 in; 27/64 in; 7/16 in; 29/64 in; 15/32 in; 31/64 in; 1/2 in |
| Finish | Gold Ferrous Oxide |
| Includes | Tough Case™ |
| Length [Nom] | Multiple |
| No. of Flutes | 29 |
| Overall Length [Nom] | Multiple |
| Point Angle | Pilot Point |
| Point Shape | Pilot Point |
| Quantity | 3 per carton |
| Shank Type | No-Spin Round Shank |
| Type | Index Bits |
| Wt. | 0.78 lb |
| Country of Origin | DE |
| UNSPSC | 27112801 |
| Manufacturer | DeWalt® |
| UPC | 028877302430 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 3.0000 |
| Prop65 Warning | Some dust created by power sanding, sawing, grinding, drilling, and other construction activities contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. Some examples of these chemicals are: lead from lead-based paints,crystalline silica from bricks and cement and other masonry products, and arsenic and chromium from chemically-treated lumber. Your risk from these exposures varies, depending on how often you do this type of work. To reduce your exposure to these chemicals: work in a well ventilated area, and work with approved safety equipment, such as those dust masks that are specially designed to filter out microscopic particles. |
| MPN | DW1969 |
| Brand | DeWalt |

Log In