We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Pilot Point Gold Ferrous Oxide Drill Bits, 19/64 in
SKU
ORS115DW1919B
by DeWalt
$76.34 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Pilot Point® Tip starts on contact for clean, accurate holes and reduces lock-up on breakthrough.
- No-Spin shank eliminates the frustration of bit spinning in the chuck.
- Tapered web provides greater durability to reduce breaking.
- Size markings are located above the shank to prevent wearing away.
Category: Hand Tools
Pilot Point® Tip starts on contact for clean, accurate holes and reduces lock-up on breakthrough. No-Spin shank eliminates the frustration of bit spinning in the chuck. Tapered web provides greater durability to reduce breaking. Size markings are located above the shank to prevent wearing away.
| Cutting Depth [Max] | 3.06 in |
|---|---|
| Dia. [Nom] | 19/64 in |
| Length [Nom] | 4.38 in |
| Quantity | 12 |
| Wt. | 0.56 lb |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC | 27112801 |
| Manufacturer | DeWalt® |
| Weight (lbs) | 0.3600 |
|---|---|
| Brand | DeWalt |
| UPC | 028877302591 |
| MPN | DW1919B |
| Prop65 Warning | Some dust created by power sanding, sawing, grinding, drilling, and other construction activities contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. Some examples of these chemicals are: lead from lead-based paints, crystalline silica from bricks and cement and other masonry products, arsenic and chromium from chemically-treated lumber. Your risk from these exposures varies, depending on how often you do this type of work. To reduce your exposure to these chemicals: work in a well ventilated area, and work with approved safety equipment, such as those dust masks that are specially designed to filter out microscopic particles. |

Log In