We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
$26.70 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- These badges feature a durable, easy-to-load, open top, pocket-style design.
- White micro-perforated name badge inserts are printable on both sides and separate cleanly leaving smooth edges.
- Create badges with text and colorful graphics using free designs and templates with Avery Design & Print.
- Plastic holder is reusable and displays names clearly.
- 8.5 x 11 sheets for laser and inkjet printers.
Category: Identification Badges
These badges feature a durable, easy-to-load, open top, pocket-style design. White micro-perforated name badge inserts are printable on both sides and separate cleanly leaving smooth edges. Create badges with text and colorful graphics using free designs and templates with Avery Design & Print. Plastic holder is reusable and displays names clearly. 8.5 x 11 sheets for laser and inkjet printers. Pin Style-Horizontal orientation with easy-to-load pocket design. Orientation: Horizontal; Name Badge Holder Length: 3.5"; Name Badge Holder Width: 2.25"; Name Badge Holder Color(s): Clear.
| Global Product Type | Safety-Pin-On Card Holder Kits |
|---|---|
| Orientation | Horizontal |
| Name Badge Holder Length | 3.5" |
| Name Badge Holder Width | 2.25" |
| Name Badge Holder Color(s) | Clear |
| Name Badge Holder Material(s) | Plastic |
| Load Orientation | Top |
| Name Badge Label Length | 2.25" |
| Name Badge Label Width | 3.5" |
| Name Badge Label Color(s) | White |
| Name Badge Label Material(s) | Paper |
| Machine Compatibility | Inkjet Printers; Laser Printers |
| Sheets Per Unit | 13 |
| Name Badges Per Sheet | 8 |
| Name Badges per Unit | 104 |
| Sheet Length | 11" |
| Sheet Width | 8.5" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Package Includes | (104) Printable Name Badge Inserts |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Pin Style-Horizontal orientation with easy-to-load pocket design. |
| Brand | Avery |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.5100 |
| UPC | 077711745490 |
| MPN | CB7-OC |


Log In