We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Pipe Cutters, 1/8 in-1 5/8 in Cap., For PVC/PE/ABS
SKU
ORS318119
$46.87 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 4 left
- One-handed operation; eight-click ratchet holds blade in place while you adjust your grip to increase pressure.
- Handle locking strap for safe storage.
Category: Tube & Pipe Cutters
One-handed operation; eight-click ratchet holds blade in place while you adjust your grip to increase pressure. Handle locking strap for safe storage.
| Applicable Materials | PVC; PE; ABS |
|---|---|
| Applications | Pipe |
| Cutting Cap. [Max] | 1-5/8 in |
| Cutting Cap. [Min] | 1/8 in |
| Includes | Exta Blade; Hex Wrench |
| Material | Metal |
| No. of Wheels | 1 |
| Pipe Cap. [Max] | 1-5/8 in |
| Pipe Cap. [Min] | 1/8 in |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC | 27110000 |
| Manufacturer | General Tools |
| UPC | 387283117333 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.1200 |
| Prop65 Warning | This product can expose you to Nickel, a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |
| MPN | 119 |
| Brand | General Tools |

Log In