We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Pipeliner Cut-Off Wheel, 7 in Dia, 1/8 in Thick, 46 Grit Alum. Oxide
SKU
ORS41963416
by Pferd
$85.75 /BOX
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- A combination wheel used for light grinding and cut-off applications on both carbon and stainless steel.
- Used for grinding the root pass in pipeline welding applications.
Category: Hand Tools
A combination wheel used for light grinding and cut-off applications on both carbon and stainless steel. Used for grinding the root pass in pipeline welding applications.
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
|---|---|
| Abrasive Trade Name | A |
| Applicable Materials | Steel; Non-Ferrous Soft Metal |
| Arbor Diam [Nom] | 5/8 in |
| Arbor Thread - TPI or Pitch | 5/8 in - 11 |
| Dia. [Nom] | 7 in |
| Grit | 46 |
| Hardness Grade | M |
| Quantity | 10 per pack |
| Speed [Max] | 8 |
| 600 rpm | |
| Thickness [Nom] | 1/8 in |
| Tool Shape | Type 27 |
| Wt. | 0.83 lb |
| Country of Origin | ES |
| UNSPSC | 31191500 |
| Manufacturer | Pferd |
| Brand | Pferd |
|---|---|
| Weight (lbs) | 8.3000 |
| UPC | 097758634168 |
| MPN | 63416 |
| Prop65 Warning | This product can expose you to Silica, a chemical known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |

Log In