We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
PLA Lids for TRSC60 Fiber Containers, 7.8 x 10.2 x 0.5, Clear, Plastic, 400/Carton
SKU
WORTRLCS10
$121.45 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 4 left
- For use with hot or cold food items.
- 100% compostable in two to four months in a commercial composting facility.
- Made from NatureWorks Ingeo PLA compostable plastic derived from plants are suitable for liquids up to 120F.
- Great for catering, takeout, meal delivery, delis, grocery stores, restaurants, and food trucks.
- Gluten free.
Category: Food Service Furniture
For use with hot or cold food items. 100% compostable in two to four months in a commercial composting facility. Made from NatureWorks Ingeo PLA compostable plastic derived from plants are suitable for liquids up to 120F. Gluten free. Great for catering, takeout, meal delivery, delis, grocery stores, restaurants, and food trucks. Food Container Type: Lid; Material(s): PLA; Food Container Material Type: Plastic; Color(s): Clear.
| Color(s) | Clear |
|---|---|
| Compliance Standards | BPI Certified Compostable; USDA Certified Biobased 100% |
| Depth | 10.2" |
| Dishwasher Safe | No |
| Food Container Type | Lid |
| For Use With | World Centric® TRSC60 Container |
| Global Product Type | Takeout Food Containers |
| Green Information | Made from PLA compostable plastic derived from plants. |
| Height | 0.5" |
| Hinged Lid (Yes/No) | No |
| Material Type | Plastic |
| Material(s) | PLA |
| Microwave Safe | No |
| Number of Compartments | 1 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Certification | BPI Certified Compostable |
| Product Compostability Indicator | Y |
| Product Compostability Location | Commercial Facility |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Vented (Yes/No) | No |
| Width | 7.8" |
| Brand | World Centric |
|---|---|
| Weight (lbs) | 20.9000 |
| UPC | 10814669011423 |
| MPN | TRLCS10 |

Log In