We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Plantronics Over-the-ear Corded Headset
SKU
PLNHW530
by Plantronics
$96.39 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Over-the-ear design can be put on and taken off easily for enjoyable use
- Soft ear cushion prevents irritation for all-day wearing comfort
- Flexible mic with visual positioning guides allows precise positioning
- Noise-canceling technology makes calls sharp and clear
- Perfect choice for customer service and busy office environments
Category: Telephones & Communication
Corded headset is the perfect choice for customer service and busy office environments. Over-the-ear design can be put on and taken off easily for enjoyable use. Soft ear cushion prevents irritation for all-day wearing comfort. Flexible mic with visual positioning guides allows precise positioning. Noise-canceling technology ensures all of your calls are sharp and clear.
| Additional Warranty Information | 2 year |
|---|---|
| Application/Usage | Office |
| Brand Name | Plantronics |
| Compatibility |
|
| Connectivity Technology | Wired |
| Country of Origin | Mexico |
| Earpiece Design | Over-the-ear |
| Earpiece Type | Monaural |
| Features | Comfortable |
| Features | Durable |
| Features | Flexible Microphone |
| Features | Lightweight |
| Features | Secure |
| Features | SoundGuard Technology |
| Form Factor | Supra-aural |
| Height | 2.2" |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Manufacturer Part Number | 201500-01 |
| Manufacturer | Poly |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Family | EncorePro HW500 |
| Product Line | EncorePro |
| Product Model | HW530 |
| Product Name | Over-the-ear Corded Headset |
| Product Series | HW500 |
| Product Type | Earset |
| Sound Mode | Mono |
| Weight (Approximate) | 0.78 oz |
| Width | 7" |
| UNSPSC | 43191609 |
| Download PDF File |
| Brand | Plantronics |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2900 |
| UPC | 017229145856 |
| MPN | 201500-01 |

Log In