We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Plastic Clear Hinged Containers, 12 oz, 5.25 x 5.13 x 2.75, Clear, 500/Carton
SKU
DPKPXT505
$83.38 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Durable clear hinge containers.
- Duralock closure with tabs.
- OPS material.
Category: Disposable Food Containers
Duralock OPS clear hinge containers are great for grab and go meals. Food Container Type: Hinged Lid Container; Material(s): Plastic; Food Container Material Type: Plastic; Capacity (Volume): 12 oz.
| Color(s) | Clear |
|---|---|
| Depth | 5.13" |
| Food Container Type | Hinged Lid Container |
| Global Product Type | Takeout Food Containers |
| Height | 2.75" |
| Hinged Lid (Yes/No) | Yes |
| Interior Volume Capacity | 12 oz |
| Material Type | Plastic |
| Material(s) | Plastic |
| Number of Compartments | 1 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Vented (Yes/No) | No |
| Width | 5.25" |
| Weight (lbs) | 14.5000 |
|---|---|
| Brand | Durable Packaging |
| UPC | 074729225051 |
| MPN | PXT505 |

Log In