We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Plastic Coat Hook, 2-Hook, 1.75 x 6.5 x 7.75, Black
SKU
SAF4225BL
by Safco
$27.85 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Round knob protects fabrics and garments.
- Keeps spaces organized.
Category: Utility Hooks
Features rounded knob to protect fabrics, and keep your garments looking clean and wrinkle-free. Keeps your space organized. Easy-to-use. Over The PanelAdjustable for panels between 1.75" and 4" thick. Hanger/Hook Type: Over The Panel, Double Hook; Width: 1.75"; Depth: 6.5"; Height: 7.75".
| Compliance Standards | GREENGUARD Certified |
|---|---|
| Depth | 6.5" |
| Finish | Black |
| Global Product Type | Garment Hooks |
| Hanger/Hook Type | Over The Panel, Double Hook |
| Height | 7.75" |
| Hook Color | Black |
| Hook Material | Plastic |
| Number of Hangers/Hooks | 2 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Special Features | Over The Panel—Adjustable for panels between 1.75" and 4" thick. |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 1.75" |
| Brand | Safco |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.5000 |
| UPC | 073555422528 |
| MPN | 4225BL |

Log In