We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Plastic Dome Lid, 8.25 x 8.25 x 1.5, Clear, 500/Carton
SKU
HFA4048DL-MG
by HFA
$82.81 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Easy to snap on lids ensure worry-free transportation.
- Perfect carryout option with less mess and fewer spills.
- Clear plastic allows viewing of contents.
Category: Disposable Food Containers
Easy to snap on lids ensure worry-free transportation. Perfect carryout option with less mess and fewer spills. Clear plastic allows viewing of contents. Food Container Type: Lid; Material(s): Plastic; Material Type: Plastic; Color(s): Clear.
| Global Product Type | Takeout Food Containers |
|---|---|
| Food Container Type | Lid |
| Material(s) | Plastic |
| Material Type | Plastic |
| Color(s) | Clear |
| Width | 8.25" |
| Depth | 8.25" |
| Height | 1.5" |
| Vented (Yes/No) | No |
| Hinged Lid (Yes/No) | No |
| For Use With | Handi-Foil of America 404835500 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UPC | 749384992715 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 17.0000 |
| MPN | 4048DL |
| Brand | HFA |

Log In