We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Plastic Shredder Bags, 30 gal Capacity, 25/Box
SKU
SWI1765015
by GBC
$29.95 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Plastic bags can be used with all capacity-matched shredders and stands.
- Strong tear-resistant bags for easy clean-up.
- Clear bags.
Category: Shredders & Shredder Supplies
Plastic bags can be used with all capacity-matched shredders and stands. Bags are tear-resistant and see-through. Color(s): Clear; Width: 15"; Depth: 18"; Capacity Range (Volume): 30 gal.
| Capacity Range (Volume) | 30 gal |
|---|---|
| Color(s) | Clear |
| Depth | 18" |
| For Use With | Swingline® CHS10-30, CM15-30, LS32-30, LX20-30, LM12-30, LSM09-30; Stack-and-Shred™ 500X, 500M, 750X, 750M |
| Global Product Type | Shredder Bags |
| Height (Max) | 48" |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 15" |
| Weight (lbs) | 2.3500 |
|---|---|
| Brand | GBC |
| UPC | 033816650152 |
| MPN | 1765015 |

Log In