We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
$15.41 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Plastic bags can be used with all capacity-matched shredders and stands.
- Strong tear-resistant bags for easy clean-up.
- Clear bags.
Category: Shredders & Shredder Supplies
Plastic bags can be used with all capacity-matched shredders and stands. Bags are tear-resistant and see-through. Color(s): Clear; Width: 13"; Depth: 14"; Capacity Range (Volume): 13 gal - 19 gal.
| Capacity Range (Volume) | 13 gal - 19 gal |
|---|---|
| Color(s) | Clear |
| Depth | 14" |
| For Use With | Swingline® DS22-13, DX18-13, DS22-19, DX20-19, DM12-13, DM11-13, DSM07-13; Stack-and-Shred™ 300X, 300M |
| Global Product Type | Shredder Bags |
| Height (Max) | 38" |
| Material(s) | Plastic |
| Number of Plies | 1 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 13" |
| Weight (lbs) | 2.1300 |
|---|---|
| Brand | GBC |
| UPC | 033816650107 |
| MPN | 1765010 |

Log In