We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Plastic Shredder Bags for TAA Compliant Shredders, 35-60 gal Capacity, 100/Box
SKU
SWI1145482
by GBC
$77.43 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 1 left
- Use with all TAA Compliant Swingline shredder models.
- Durable and tear-resistant.
- Constructed of clear plastic.
Category: Shredders & Shredder Supplies
For shredders with bin sizes ranging from 35 - 60 gallons, these large plastic bags simplify clean-up. Durable, clear bags are perfectly sized for use with any TAA Compliant shredder. Color(s): Clear; Width: 24"; Depth: 18"; Capacity Range (Volume): 35 gal - 60 gal.
| Capacity Range (Volume) | 35 gal - 60 gal |
|---|---|
| Color(s) | Clear |
| Depth | 18" |
| For Use With | All TAA Compliant Swingline® shredder models |
| Global Product Type | Shredder Bags |
| Height (Max) | 48" |
| Material(s) | Plastic |
| Number of Plies | 1 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 24" |
| Weight (lbs) | 12.4000 |
|---|---|
| Brand | GBC |
| UPC | 033816001374 |
| MPN | 1145482 |

Log In