We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
PLUG Air Freshener Warmer, 2.5" x 3" x 4", Off White
SKU
PGC68232EA
by Febreze
$6.73 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Delivers a first-day freshness that?lasts?50 days?(on low)?with digitally controlled scent release.
- Low-level indicator light tells you when its time to refill.
- Continuous, automatic odor fighting and freshness for every room of your business.
- For use with dual scented oil refills (sold separately).
- Fill your home with a fresh variety of enjoyable Febreze PLUG scent refills.
Category: Air Fresheners & Deodorizers
Have you experienced your plug air freshener scent fading? Good news! Febreze Fade Defy PLUG Air Freshener stays true to its name, delivering a first day fresh that lasts a full 50 days (on low setting). Ready to hit refresh and be an A+ odor fighter? Just refill the Febreze Fade Defy PLUG and plug it into any outlet (theyll even rotate if your outlet is upside down) in any high-traffic area of your homethe kitchen, bathroom, or anywhere else odors like to linger. When its time for a refill, the automatic air freshener will let you know with its handy low-level indicator light. Material(s): Plastic; Color(s): Off White; Height: 4"; Width: 2.5".
| Color(s) | Off White |
|---|---|
| Depth | 3" |
| For Use With | Febreze® 74901EA, 74902, 74902EA, 74903, 74903EA, 74901 |
| Global Product Type | Oil Air Freshener Dispensers |
| Height | 4" |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 2.5" |
| Brand | Febreze |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2500 |
| UPC | 037000769859 |
| MPN | 68232EA |

Log In