We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Plumb Pak PP2622POLFBG Stop Valve, 1/2 x 3/8 in Connection, Compression, 125 psi Pressure, Brass Body
SKU
ORG1667237
by PLUMB PAK
$26.29 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For copper, PVC and PEX tubing
Category: Water Supply Line Valves
Works with copper, CPVC, Pex, LPDE, MPDE, HDPE and polybutylene tubing in hot and cold water applications. Incorporates stainless steel gripping teeth in the collets, allowing the connectors to interconnect with multiple materials without special tools or tube inserts. Exclusive O-ring guide insures zero-leak connections. Tube orientation can be changed by a simple twist, reducing the amount of tubing required to plumb a water system. Reusable, approved for use behind walls and underground.
| Body Material | Brass |
|---|---|
| Connection Size | 1/2 x 3/8in |
| Connection Type | Compression |
| Dimensions | 3 in L |
| Finish | Chrome |
| Media | Water |
| Number of Ports/Ways | 2 |
| Pressure Rating | 125psi |
| Softgoods material | EPDM/HDPE |
| Temperature Rating | 160deg F |
| Trim Material | Brass |
| UPC | 046224047360 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2500 |
| MPN | PP2622POLFBG |
| Brand | PLUMB PAK |

Log In