We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Pneumatic Lab Stool, Backless, Supports Up to 250 lb, 17" to 22" Seat Height, Black Seat, Chrome Base
SKU
SAF3431BL
by Safco
$380.53 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Pneumatic lift adjusts to accommodate different workstation heights.
- Generously cushioned seat for added comfort.
- Long-wearing upholstery stands up to everyday wear-and-tear.
- Easy to clean vinyl for easy maintenance.
- 360 swivel helps to support movement throughout the day, which may help support better circulation and ease pressure points.
Category: Office Stools
Pneumatic lift adjusts to accommodate different workstation heights. Generously cushioned seat for added comfort. Long-wearing upholstery stands up to everyday wear-and-tear and easy to clean vinyl for easy maintenance. 360 swivel helps to support movement throughout the day, which may help support better circulation and ease pressure points. Recommended Application Area(s): Assembly/Repair & Technical Task; Classroom & Training; Healthcare; Seat Color: Black; Back Color: Black; Color Family: Black.
| Arms Included | No |
|---|---|
| Asynchronous Control | No |
| Back Color | Black |
| Back Height Adjustment | No |
| Base/Frame Color | Chrome |
| Base/Frame Material(s) | Polished Aluminum |
| Caster/Glide Details | Five 2" Hooded Casters |
| Caster/Glide Surface Texture | Hard |
| Color Family | Black |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Dual-Action Tilt | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Global Product Type | Drafting & Task Stools |
| Integral Lumbar Support | No |
| Knee Tilt | No |
| Multi-Task Control | No |
| Overall Depth Maximum | 23" |
| Overall Height Maximum | 22" |
| Overall Height Minimum | 17" |
| Overall Width Maximum | 23" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Posture Lock | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Recommended Application Area(s) | Assembly/Repair & Technical Task; Classroom & Training; Healthcare |
| Seat Color | Black |
| Seat Depth Maximum | 16" |
| Seat Diameter | 16" |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Seat Height Maximum | 22" |
| Seat Height Minimum | 17" |
| Seat Surface Material | Vinyl |
| Seat Surface Material Family | Vinyl |
| Seat Width Maximum | 16" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Weight (lbs) | 30.0000 |
|---|---|
| Brand | Safco |
| UPC | 073555343120 |
| MPN | 3431BL |
| Prop65 Warning | Warning: This product can expose you to Lead, which is known to the State of California to cause Cancer and Birth Defect/Reproductive Harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |

Log In