We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
POLIFAN Flap Discs, 6 in, 60 Grit, 7/8 in Arbor, 10,200 rpm, Flat
SKU
ORS41963052
by Pferd
$85.79 /BOX
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Versatile flap disc for multi-purpose grinding tasks.
- Suitable for angle grinders of all power outputs.
- Offers aggressive grinding performance and a good service life.
- Optimizes inventory management due to its suitability for many materials.
Category: Hand Tools
Versatile flap disc for multi-purpose grinding tasks. Suitable for angle grinders of all power outputs. Offers aggressive grinding performance and a good service life. Optimizes inventory management due to its suitability for many materials.
| Abrasive Material | Zirconia Alumina |
|---|---|
| Arbor Diam [Nom] | 7/8 in |
| Dia. [Nom] | 6 in |
| Grit | 60 |
| Speed [Max] | 10 |
| 200 rpm | |
| Thickness [Nom] | 9/16 in |
| Tool Shape | Type 27 |
| Type | Flat |
| Country of Origin | DE |
| UNSPSC | 23131500 |
| Manufacturer | Pferd |
| Brand | Pferd |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2500 |
| UPC | 097758630566 |
| MPN | 63052 |
| Prop65 Warning | This product can expose you to Titanium Dioxide, a chemical known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |



Log In