We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
POLIFAN PSF-EXTRA Flap Discs, 4 1/2 in, 40 Grit, 7/8 in Arbor, 13,300 rpm
SKU
ORS41960458
by Pferd
$26.25 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Specially-designed flap arrangement provides added flexibility and a cushioned grinding effect.
- Constructed with premium zirconia abrasive material.
- Excellent for surface grinding or work on weld seams.
Category: Coated Abrasives
Specially-designed flap arrangement provides added flexibility and a cushioned grinding effect. Constructed with premium zirconia abrasive material. Excellent for surface grinding or work on weld seams.
| Abrasive Material | Zirconia |
|---|---|
| Abrasive Trade Name | POLIFAN® |
| Applicable Materials | Steel; Stainless Steel; Welds |
| Applications | Surface Grinding; Weld Seams |
| Arbor Diam [Nom] | 7/8 in |
| Color | Gray |
| Dia. [Nom] | 4 1/2 in |
| Grit | 40 |
| Height [Nom] | 3/4 in |
| Length [Nom] | 4 1/2 in |
| Speed [Max] | 13 |
| 300 rpm | |
| Style | PSF-EXTRA Flap Discs |
| Thickness [Nom] | 3/4 in |
| Tool Shape | Type 27 |
| Type | Flap Disc |
| Used With | Angle Grinders |
| Width [Nom] | 3/4 in |
| Wt. | 0.03 lb |
| Country of Origin | DE |
| Manufacturer | Pferd |
| Brand | Pferd |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2900 |
| UPC | 097758604581 |
| MPN | 60458 |
| Prop65 Warning | This product can expose you to Titanium Dioxide, a chemical known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |

Log In