We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
POLIFAN SGP Zirkon Curve Flap Discs, 4 1/2", 40 Grit, 5/8"-11 Arbor, 13,300 rpm
SKU
ORS41967359
by Pferd
$38.58 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- High removal rate.
- Extended tool life.
- Unique radial edge design for precise grinding of fillet welds.
Category: Coated Abrasives
High removal rate. Extended tool life. Unique radial edge design for precise grinding of fillet welds.
| Abrasive Material | Zirconia Alumina Z |
|---|---|
| Applicable Materials | Stainless Steel (INOX); Steel |
| Applications | Fillet Weld Grinding |
| Chamfering | |
| Deburring | |
| Arbor Thread - TPI or Pitch | 5/8 in to 11 |
| Dia. [Nom] | 4-1/2 in |
| Grit | 40 |
| Speed [Max] | 13 |
| 300 RPM | |
| Style | SGP Z-Curve |
| Thickness [Nom] | 5/8 in |
| Type | Radial (Type PFR) |
| Country of Origin | DE |
| Manufacturer | Pferd |
| Brand | Pferd |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3400 |
| UPC | 097758673594 |
| MPN | 67359 |
| Prop65 Warning | This product can expose you to Titanium Dioxide, a chemical known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |

Log In