We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Polyflex Crimped Wire Hollow End Brushes, Steel, 16,000 rpm, 3/4"
SKU
ORS80435345
by Weiler
$251.01 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 3 left
- Elastomer gradually wears exposing consistent short trim for maximum aggression and long life
- Ideal for applications on flat surfaces that require maximum aggression but no flexibility in the brushing action
Category: Hand Tools
Elastomer gradually wears exposing consistent short trim for maximum aggression and long life. Ideal for applications on flat surfaces that require maximum aggression but no flexibility in the brushing action.
| Applicable Materials | Rust; Paint; Oxides; Scale |
|---|---|
| Bristle Material | Steel |
| Brush Diam | 3/4 in |
| Color | Burgundy |
| Height [Nom] | 3 1/8 in |
| Includes | <NULL> |
| Overall Length [Nom] | 7 in |
| Speed [Nom] | 16 |
| 000 rpm | |
| Stem Diam | 1/4 in |
| Structure | Crimped |
| Trim Length [Nom] | 7/8 in |
| Type | Crimped |
| Used With | Power Drills; Drill Presses; Die Grinders; Right-Angle Air Die Grinders |
| Width [Nom] | 2 in |
| Wt. | 2 1/2 lb |
| Brand | Weiler |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.5000 |
| UPC | 012382353452 |
| MPN | 35345 |
| Prop65 Warning | This product can expose you to Lead, a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |


Log In