We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
PowerZone Sjtow Pro Triple Tap Extension Cord, 12/3, 2 Ft
SKU
ORG7701634
by PowerZone
$24.94 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Solid molded 3-outlet connector with power light indicator
- Flame retardant and water resistant
- Flexible temperature range is (-58 deg F up to +140 deg F)
- For decorative lighting holiday displays and outdoor appliances
PowerZone Contractor Extension Cord is designed to give professional contractors and industrial personnel maximum flexibility for portable power needs at the job site. The triple-tap adapter enables the use of 3 power tools from one outlet on a 12/3 or larger extension cord, a generator, or a temporary power box. Prime's adapters meet OSHA requirements for use on job sites and have solid molded-on vinyl connectors for high resistance to breakage and abuse.
| Amperage Rating | 15A |
|---|---|
| Cable Size | 12AWG |
| Conductor Size | 12AWG |
| Jacket Color | Yellow |
| Length | 2 |
| Number of Conductors | 3 |
| Temperature Rating | -58 to 221deg F |
| Type | SJTOW Pro Triple Tap |
| Usage | For Outdoor Appliances Decorative Lighting Ho |
| Voltage Rating | 125V |
| Wattage Rating | 1875W |
| Weight (lbs) | 1.0900 |
|---|---|
| Brand | PowerZone |
| UPC | 054732808830 |
| MPN | ORADL611802 |

Log In