We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
PowerZone Sjtow Pro Triple Tap Extension Cord, 12/3, 50 Ft
SKU
ORG7606908
by PowerZone
$78.59 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Locking connector with power indicator light
- Flame retardant and water resistant
- Flexible temperature range is (-58 deg F up to +140 deg F)
- For built to last, contractors and Outdoor use
The contractor cords have the same great features as the Bulldog tough outdoor extension cords but with the PRIMELIGHT triple tap connector. It's built for contractors and built to last.
| Amperage Rating | 15A |
|---|---|
| Cable Size | 12AWG |
| Conductor Size | 12AWG |
| Current Rating | 15A |
| Jacket Color | Yellow |
| Length | 50 |
| Number of Conductors | 3 |
| Temperature Rating | -58 to 221deg F |
| Type | SJTOW Pro Triple Tap |
| Usage | For Outdoor Applications |
| Voltage Rating | 125V |
| Wattage Rating | 1875W |
| UPC | 054732808809 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 7.3900 |
| MPN | ORP611830 |
| Brand | PowerZone |

Log In