We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
PowerZone Sjtw Extension Cord, 16/3, 40 Ft
SKU
ORG9762394
by PowerZone
$31.77 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Water resistant
- Flame retardant
- Flexible temperature range is (-58 deg F up to +140 deg F)
PowerZone Landscape Extension Cord works great with holiday & landscape lighting, bug zappers as well as other electrical yard decorations.
| Amperage Rating | 13A |
|---|---|
| Cable Size | 16AWG |
| Conductor Size | 16AWG |
| Includes | Oversized Plugs |
| Jacket Color | White |
| Length | 40 |
| Number of Conductors | 3 |
| Package Type | Sleeve |
| Temperature Rating | -40 to 140deg F |
| Type | SJTW |
| Voltage Rating | 125V |
| Wattage Rating | 1625W |
| UPC | 054732813414 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.6000 |
| MPN | OR883628 |
| Brand | PowerZone |

Log In